התחברותעבודה אל מול לקוחות: ביקורת, שיתוף ולבטים ביצירה

התכנסנו כאן היום, ביחד עם המנחה הוירטואלית שלי, לענות על מספר שאלות במתכונת "הכה את המטורף". אני מרגיש שככה זה עובד לי יותר טוב מכתיבה חופשית ומקווה שגם בשבילכם. הבה נתחיל.

[אחרי שלב החיוכים למצלמות ולחיצת הידיים, התיישבה המנחה ברגליים שכולות והביטה בי ברצינות]

"אם כן, איל, אמור לי ולקהל בבית, כמה סקיצות באמת צריך לעשות לפני שמסיימים את שלב הגישושים?

ובכן, סקיצות הן דבר גמיש. לפעמים צריך אחת כדי לדעת בדיוק מה עובד - ולפעמים חיפושים יכולים לפתוח בפנינו אופציות שלו חשבנו עליהם בהתחלה. משהו בסגנון "טעויות מוצלחות". אבל בגדול אין כלל בנושא: אם הלקוח בוחר מתוך מספר אפשרויות אתם מכסים את עצמכם מפני 'בוא נחזור אחורה ונתחיל מחדש'. מצד שני, אם אין זמן או אם אתם מרגישים טוב עם עצמכם ובטוחים במה שאתם עושים - תנו לו משהו גוטה גוטה ותאכילו אותו עם כפית. הם אוהבים את זה. אבל באמת זה תלוי בלקוח ובעבודה.

אופציה טובה היא להראות דוגמאות מוכנות מהאינטרנט. כל מיני עיצובים (שהדגשתם שהם לא שלכם) שמהר אפשר להעזר בהם על מנת לראות לאיזה כיוון הלקוח נמשך. משהו כמו הערכת סגנון. רק חשוב למקד אותו בשאלות כי לעיתים הוא ירצה הכל מהכל... החמדן הקטן.

"ובמידה ואין ביטחון ויש תחושה שצריך לשתף את הלקוח התלבטויות? האם כדאי לחלוק איתו את דרך היצירה?"

אני ממליץ שלא. רוב הסיכויים שהוא לא מבין כלום בדברים האלה או בשיטת העבודה שלכם וזה סתם יכול להטריד/להטעות את שני הצדדים. בכלל, עדיף לשמור על דיסטנס בדברים האלה... אבל אם הוא סבבה ומבין עניין - למה לא.

 

 

כיוונים שונים ללוגו - ליחצו להגדלה

 

"תן לי להבין אותך נכון - אתה אומר שבמצבים מסויימים כדאי לתת לו להתערב בתהליך העבודה? זה לא יתנגש קצת עם האגו?"

האגו הוא דבר אישי ולא לכל אחד זה מפריע. רצוי לדעת לשים אותו בצד ולהתמקד בשיפור המוצר נטו, כי בסופו של דבר זה מה שחשוב. אם ללקוח יש ביקורת בונה (בהנחה שהוא מסוגל לתת אחת) שווה להקשיב, לא רק כדי להשאר גמיש מבחינה מקצועית אלא גם בשביל לספק לו את המוצר לפי רצונו. לקוחות יעדיפו מוצר באיכות פחותה אך לפי דרישותם מאשר משהו באיכות גבוהה אבל מתוך שיקוליו האגואיסטיים של היוצר. מבחינתם זה כמו בזבוז כסף.

כאשר עובדים מול קולגות וחברים שמעבירים ביקורת, חשוב לשמור על פרופורציות: האינטרסים שלהם והסטנדרטים הם לרוב שונים ויוכולים להסיט מהמסלול שאותו לקחתם, מבלי שהם אפילו יהיו מודעים אליו. כדאי להבין למה הם חושבים כך או אחרת ולא סתם לקחת אותם מילה במילה. השוו את ההגיון שלהם עם שלכם ותראו מי צודק. אם הם לא מוסגלים להסביר את עצמם - וגם אתם לא מבינים למה - עזבו. לא כל ביקורת היא בונה.

"אני מסכימה איתך לגמרי, איל. אין ספק שאתה המרואיין החכם ביותר שהתארח אצלנו כאן באולפן. אם כך, ספר לי, כיצד אוכל להגן על העיצוב שהכנתי? איך אבטיח שישלמו לי ולא ינצלו אותי?"

את מעצבת? לא ידעתי... גם יפה וגם אופה אה?

"אני מבקשת ממך, אנחנו בשידור." 

אההם, כן אוקיי, אז בהחלט - תחמנים לא חסר. חלקם אפילו מנהלים חברות רציניות (פחות או יותר) אז רצוי להזהר מכל אחד שלא מכירים. הדבר הראשון הוא לעולם, אבל לעולם, לא לתת עבודה גמורה בפורמט סופי ללקוח שלא שילם. שימו חותמת כלשהו (שאי אפשר להוריד בפוטושופ), תורידו רזולוציה, כל דבר שימנע מהלקוח שימוש במוצר אבל יראה לו במה מדובר באופן בלתי מתפשר.

כאשר מדובר בשימוש חוזר ביצירה שלכם על ידי מישהו שמעולם לא פגשתם - אין שום דרך לגלות את זה אלא במקרה. לפי חוק - אתם מוגנים ואין צורך להעשות שום דבר מיוחד (למרות שלהתריע בכתב באתר וכו' לא יזיק, לפרנואידים שמביניכם).

"ומה אם להגן על הבחירות היצירתיות שלקחתי אל מול ביקורת? איך לעמוד על שלי אל מול לקוח מתלבט?"

אם עברתם את שלב הסקיצות והתקדמתם בעבודה, יש שלב מסויים שממנו אי אפשר להמשיך בתיקונים מבלי תוספת תשלום: זמן X לביצוע Y ולא מעבר. אם הוא מתעקש לשנות דברים ולא מרוצה זה או כי העבודה באמת לא טובה - אז רצוי לקחת אחריות ולפעול בהתאם, או שהוא מגזים וצריך להבהיר לו שזה או בתשלום או כלום.

בכלל, העבודה צריכה לדבר בעד עצמה, אבל תיאורים (פלצנים) יכולים לשדרג אותה פי 2. אל תסמכו על זה אבל אל תחששו להגיד מה כל דבר אמור לסמל או לשדר. זה יכול למכור ולמנוע ביקורת.

"אז לפעמים כל מה שנשאר זה ביקורת עצמית."

נכון. בזמנים כאלו, כמו שנאמר, אנחנו החברים הטובים ביותר של עצמנו והאויבים הכי מרים שלנו. חשוב להיות כנה ולא למכור לעצמנו שזה טוב סתם כי ככה לא נתקדם, אבל באותה מידה לשמור על פרופורציה ולזכור שצריך לסיים את העבודה ולצריך לדעת להתפשר. אחד הדברים השימושיים ביותר שלמדתי הוא לדעת מתי להגיד אוקי, זה לא עובד, נוותר על זה ונעשה חדש. לפעמים זאת לאו דווקא שגיאה אלא התעקשות על פרט או אלמנט ספציפי שתוקע את העבודה. 

"איך לומדים את הדברים האלו מפרויקט לפרויקט?"

צריך לשים לב לפרטים: מה עיכב אותנו, מה שיפר אותנו ואיזה פינות אפשר לעגל. איפה רצוי לעבוד לרוחב (איכות אל מול כמות) ומתי להשקיע בפרטים הקטנים. לדוגמא, כשאנחנו רוצים לתמרן את הלקוח לכיוון מסויים נשקיע יותר מאמצים בו מאשר באחרים. באופן טבעי הוא יראה יותר טוב ויש סיכוי שהוא יבחר... או כשיש מעט זמן והרבה עבודה כקשה להעריך - רצוי לעבוד לרוחב ולסיים את הכל באיכות ירודה - אך שווה - ומשם להמשיך. נסיון לומדים רק בדרך הקשה... ;)

"תודה רבה איל, אכן היה ריאיון מחכים כמו בכל שבוע, מחכה בקוצר רוח לריאיון של השבוע הבא.. וינק וינק..."

תודה רבה. אם מישהו מבינכם רוצה לשאול שאלה, הוא מוזמן להגיב בבלוג.  אז למתי קבענו גברת מראיינת?

Cron Job Starts