התחברותהגיגים, מסרים ושאר תובנות של מטורף

...עם קבלות, יש לציין!

מישהו נתן לי דיפלומה ולפי מה שכתוב בה אני צייר אקדמאי. ומתוך כך, אני מרשה לעצמי להתבטא כאן בפומבי, לראשונה, ולאקדח שענבל מכוונת לי לראש בשניות אלו אין שום קשר לכך!

אם כן, העלתי בפני עצמי מספר שאלות מהותיות שיש צורך לענות עליהם. אך ראשית, אספר בקצרה על עצמי:

אני גרפיקאי / צייר שעובד בחברת משחקים בישראל (כן, יש דבר כזה) ותפקידי בכח להמציא דברים ולצייר אותם. כן, זה די כיף.

הגעתי לתחום כשהייתי ילד קטן ואהבתי לשחק משחקי-מחשב, ובאיזשהו שלב הפוטושופ (החוקי לגמרי) שחבר שלי הביא לי והעובדה שמפתחי משחקים התחילו לתת לשחקנים את הכלים לשנות את המשחק התחברו להם ביחד והבהירו לי שזה מה שאני רוצה לעשות בחיים. עבדתי קצת כפרילנסר עם חברות מחו"ל, התגייסתי, אח"כ הלכתי ללמוד בפלורידה כדי לקבל שם רישיון עבודה עם התואר והמשכתי לעבוד שם כשנה +. בתום הויזה חזרתי לארץ ועבדתי כגרפיקאי עצמאי, לוגויים, מיתוג לחברות, בניית/עיצוב אתרים וכל החארטה הזה. בסוף מצאתי עבודה בתחום שלי ומשם ועד היום טפו-טפו-טפו. 

סבבה?

סבבה.

אז ברשותכם, נתחיל.

1. עבודה כפרילאנסר (עצמאי) לעומת עבודה כששכיר במשרד: מחשבות , הגיגים, האם המעבר מעצמאות לשכירות עשה לך טוב או ההפך.

ובכן, איש איש באמונתו יחיה. יש רבים שמוצאים את הדרך של הלשבת בבית בתחתונים לבד, בשקט, אדונים לעצמם ולחתול שלהם - הדרך המושלמת. יש כאלה שצריכים חברה, אנשים ואינטרקציה. זה הכלל הראשון, לדעתי, שצריך להוביל אנשים בהחלטה הזאת, כי יש כאלו שהם קיצוניים בדבר. לי, באופן אישי, רצוי קצת ככה וקצת ככה. זה טוב לגוון.

ההבדל המהותי ביותר מבחינת עבודה היא הקידמה והזדמנויות ההתפתחות שעומדות מנגד עיניו של כל שכיר: משרה יותר טובה, ניהול ופידבק מהסביבה שתורם להתקדמות באופן שעבודה מהבית פשוט מאוד לא מציעה. מי שעדיין אין לו נישה - עדיף לו להיות שכיר. מכירים אנשים, לומדים הרבה ומכינים את הקרקע לעתיד.


2.עבודה עם לקוחות: כיצד להגיע למצב שהלקוח מרוצה מכרטיס הביקור\ לוגו\ משחק מחשב שעיצבת לו וכיצד אתה מתמודד עם סיטואציות בעייתיות יותר שהיו לך (אם היו לך)

כל פרילנסר מכיר את הטון הנודניקי של הלקוח שהחליט שמה שהוא אמר לך לפני דקה/שבוע/חודש זה ממש לא, ועכשיו צריך ההיפך. אם כן, חד וחלק - יש לקבוע תעריף. עבודה תמורת סכום X כסף תספק ללקוח Y סקיצות/רעיונות שמתוכן הוא יתחייב לאחת מהן. אין, אם הוא משנה את דעתו זאת עוד עבודה- ובתשלום. אסור לתת לו להעביד אתכם - אתם צריכים להעביד אותו. תדחפו לו את העבודה בפנים, תגרמו לו לאהוב אותה ותחסכו מעצמכם כאב ראש. הדרך הכי טובה היא לספק לו הסבר מילולי ללמה זה טוב - לרובם אין מושג גם ככה והם יקנו את זה. לעולם, אבל לעולם, אין לסמוך עליו שיראה את התמונה הגדולה. מה שמעצב רואה, "החזון", אינו נהיר לאחרים. צריך לשים להם את זה בפה עם כפית, ויפה פיקסל אחד קודם. 

3. השראה מציור: מאיפה אתה לוקח את ההשראה שלך לדברים ומה אתה עושה כשאין לך מה לצייר.

ציור, או לצורך העניין כל עיצוב מסוג כלשהו, מסתכם בצורות. גם המציאות סביבנו מופשטת בבסיסה לאורות, צבעים וצורות. אינטרפרטציה שלנו באה אח"כ. לכן, כשניגשים לעיצוב, הדבר הראשון שיש לעבוד איתו זה צורות מעניינות ו- מאחר והן בדר"כ נכנסות בתוך מסגרת כלשהי (קנווס או חדר או משהו) - אז קומפוזיציה: היחס של הצורות אחת עם השנייה ועם הצורה הגדולה יותר (המסגרת). את זה אפשר לסכם בגאומטריה פשוטה, זה עניין של יחסים ופרופורציות. לא צריך לחשב, פשוט להרגיש. אם זה יושב טוב - זה עובד. אם לא - לא. צריך להיות איזון, בגדול.

השראה יכולה לבוא מצורה רנדומלית שמזכירה לי משהו, מטכניקה אומנותית שאני אנסה לחקות או, פשוט מאוד, מהחיים. בתור תמהוני מצוי אני נוהג לבהות באנשים ובעולם מסביבי באופן תדיר ולשים לב לפרטים הקטנים. איך זה עובד, איך זה נראה, בלי לשפוט - רק להסתכל. אח"כ, בעבודה, זה יקפוץ ואפשר לשלב את זה. אסור לקחת את העולם מסביבינו כברור מאליו. יש בו יותר מדי מסתורין.

4. איזון בין עבודה לפנאי: מה המחשבות שלך בנושא?

כל אחד צריך איזון, בין אם הוא יודה בזה (לעצמו) או לא. מנסיון (ולא רק שלי עם עצמי), האנרגיה שמקבלים מהפנאי מתורגמת לעבודה אחד לאחד. גם מי שחושב שהוא לא צריך את זה יופתע כשזה כבר יגיע, באותו אופן שמישהו שכל היום שותה קולה יופתע ממהרגשה של איך זה טוב פתאום לא לשתות אותה: אתם אולי שורדים, אבל זה לא אומר שהגוף שלכם לא יגיד תודה אם תשפרו את איכות החיים שלכם.

חשוב לדעת מתי לוותר ולהוריד הילוך, לעסוק בכל דבר שלא קשור לעבודה. להנות ולחזור לעבודה בכיף. גם הפסקות ממושכות, למי שידו משגת, יכולות להניב תשואות לא צפויות: כשמישהו לא עוסק במשהו למשך זמן דרכי המחשבה משתחררות וקבעונות ישנות נעלמות.

5.עתיד המאיירים בישראל: לאיפה יש לשאוף, מה היית רוצה שיקרה בתחום ואיך אפשר לשפר את המצב הקיים.

בתור עם שרובו נגוע בייקיות מופלגת, קשה להתפרנס מאיור כי פשוט אין שוק. "מה תעשה עם זה?? אוי גוועלד". האמת היא שהאופציות הן די מצומצמות ולא הייתי ממליץ לאף אחד שידו אינה דבוקה לעיפרון להכנס לתחום. דוגרי, זה פשוט לא עסק כאן בארץ.


6. טיפים, הצעות ורעיונות למאיירים מתחילים\ מעצבי משחקים מתחילים\ פרילנסרים מתחילים.

העצה הכי טובה שאני יכול לתת, לכל אחד שעוסק בעבודת יצירה, היא למצוא לעצמו נישה: מה בדיוק לעשות, כמו מי ולאיזה מטרה. הכי טוב למצוא יוצרים אחרים שעושים את מה שאתם רוצים לעשות. ככה יש לכם דוגמאות וסטנדרטים לשאוף אליהם, והדרך להשגת המטרה ברורה. דשדוש אפרורי במיליון תחומים לא יקפיץ אתכם לשום מקום, צריך לעשות משהו טוב - ומשם להתחיל.

עם זאת, חשוב להדגיש שהתנסות רב-תחומית יכולה להוביל להתנסות בדברים חדשים וסלילת תוואי דרך לא צפוי. מי שמרגיש שהוא צריך להחשף לעוד תחומים בטרם יחליט - שיעשה את זה.

כל טוב, דרך צלחה וחג שמח לכולם!

Cron Job Starts