התחברותעיצוב הדירה לרווחתו של אדם עם הפרעות קשב

 
בשנת 1982 נחשפתי לראשונה לתכונה הנקראת הפרעת קשב וריכוז. זה קרה במהלך לימודיי, כאשר באחד המקצועות הציון שלי היה נכשל ואילו במקצוע דומה מאוד הייתי מצטיין. שאלתי את עצמי כיצד יתכן פער כזה, וחלפו למעלה מ-20 שנה עד שקיבלתי את התשובה. 
במהלך אותן שנים, לא יכלתי להתאקלם בשום מסגרת תעסוקתית כשכיר. מעולם לא הצלחתי למלא את רצונותיהם של מנהליי. אולם, ברגע שקיבלתי אוטונומיה ואחריות על עבודה מסוימת, מילאתי אותה על הצד הטוב ביותר. הסיפור שלי נוגע לתובנות העיצוב שלי ולשינוי התעסוקתי שעשיתי בגלל אותה הפרעת קשב. 

 

 
הבית הבהיר
מיד לאחר נישואיי עברנו אני ורעייתי להתגורר בבית אותו קנינו, ריהטנו אותו בטוב טעם, הגברת אחראית לכך, והצבעים היו צבעי פסטל ירוקים ורגועים משולבים בעץ בצבע בוק בהיר. ההרגשה הייתה מאוד נעימה. 
 

הבית הכהה

לאחר מספר שנים הוחלט להחליף את הריהוט למשהו יותר מודרני הן מבחינת חומר והן מבחינת צבע. והיות שאני סומך על טעמה האישי של רעייתי הוחלט, כלומר, היא החליטה, על סלון מעור כהה וריהוט בצבעי ונגה כהים. 

התחושה האישית שלי הייתה קשה מאוד. לא יכלתי להיות בבית. לא קישרתי את התחושה לעיצוב החדש, מכיוון שבאמת הכל היה בטוב טעם. אולם , הגוונים הכהים סגרו על הבית והקטינו אותו. כל חפץ שהושאר בפינת האוכל או בסלון הפך עבורי לסוג של מטרד. תקופה מאוד ארוכה חייתי בתחושת מטרד, כאשר אין לי אפילו היכולת לנסח מה הדבר שמפריע לי.

הציורים שלי ועוד
ציורי השמן הרבים אותם ציירתי במהלך השנים עברו מן הקירות לבוידעם. זה היה אבסורד. אני מצייר בצבעים עזים ונהנה הנאה רבה מהתהליך ומהמוצר המוגמר, אך גיליתי שחשיפה ממושכת לציוריי גורמת לי אי נוחות. בהמשך, בתהליך אינטואיטיבי שנועד להקל עליי, ארגנתי ארונית סמויה בכניסה לדירה בה יכולתי להשליך את כל חפציי.
 
תוכניות לדירה הבאה
במהלך אותה תקופה, הבנתי שאת הבית הבא אתכנן בצורה אחרת ובאפן כזה שכל רגע שאהיה בביתי אחוש כבמקום מרגוע. 
לא חשפתי את מחשבותיי בפני רעייתי, כי הייתה לי תחושה, שגם לא אצליח להתנסח כראוי לגבי מה שמפריע לי וגם אני עלול להיתפס כמוזר במקצת. לך תסביר שצבע ונגה שניתפס באותה תקופה כשיא היופי הוא בשבילך סיוט שאינו נגמר.
היות שאני אוהב לבשל והמטבח בביתי הישן היה פונקציונאלי, חשתי שאני חייב שם מרחב אדיר עם אור, פתוח ומזמין. לקחתי נייר ועיפרון ותכננתי את המטבח העתידי כאשר המחשבה לרכישה לא נראתה באופק. הסקיצה הראשונית נגנזה במגירה לשעת כושר.
 
הדירה הבאה
לאחר מספר שנים, חיפשנו דירה גדולה יותר לצרכינו. בדקנו דירה אחר דירה והדבר היחיד שעניין אותי היה חלל המטבח. לבסוף מצאנו דירה שבה החלל התאים כמו כפפה לסקיצת המטבח אותה גנזתי.
אדם ממוצע בוחר בשתיים עד שלוש חברות מטבחים ומקבל החלטה. עבורי התהליך היה הרבה יותר מורכב. היו לי דרישות מוזרות שגרמו גם למעצבי מטבחים מנוסים ביותר להרים גבה, מכיוון שהיה מדובר בוויתור על חללי אכסון לטובת עיצוב. למתבונן מהצד הדבר נראה כבזבוז שטח שניתן היה לנצלו ולי זה נראה כהפחתת גירויים חיצוניים, דבר שהיה חשוב לי מאוד.
 
המודל - הפחתת גרויים במטבח
אתן לכם דוגמא: במטבח שצורתו היא האות 'ר', נוצר בפינה ריבוע של כ-60 ס"מ על 60 ס"מ ברוטו. בזמן חיבור הארונות אחד לשני נוצרים פנלים אנכיים של 7 ס"מ בצדדים, שהם למעשה נגזרת של היצור וההרכבה. אין בכך שום פסול וכך זה נעשה תמיד. אולם, היות שהשתמשתי בידיות אינטגרליות המשולבות בתוך המגרות, הן מבחינה אסטתית והן משום הצורך להקטין גירויים, הקטיעה ברצף גרמה לי שוב לאי נוחות שעמה לא יכולתי להשלים. הפיתרון שייצרתי הוא פנל דמי המודבק ומעביר את האשליה של הרצף אותו ביקשתי לעצמי. התוצאה מבחינתי משביעת רצון ובכל רגע שאני נכנס למטבח אני חש בנוח. 
התהליך הנ"ל גרם ללא מעט עימותים, כי באמת היה קשה לי להסביר את הויתור על שטחים ולך תסביר משהו שאף אחד לא עשה ולא דרש עד לאותו רגע.
 
היישום - הפחתת גרויים בדירה
בשלב זה, הבנתי בדיוק רב מהם הרצונות והצרכים שלי, ויכלתי להשליך אותם על עיצוב כלל הדירה ובמיוחד הסלון. נקטתי צעדים שגרמו לכל אדם שנכנס לדירה להיות בטוח שהדירה שלי גדלה לפחות במטר וחצי רוחב לעומת יתר הדירות בבנין. האשליה הזו נוצרה על ידי הרכבת מזנון די ארוך . דרשתי מהיצרן מזנון במידה שונה מסטנדרט היצור של המפעל. המזנון נתלה על הקיר בגובה 40 ס"מ כמזנון צף. כך רצפת הסלון נחשפת והעין יוצרת את האשליה באופן אוטומטי. 
הסרתי מקירות דירתי החדשה את כל התמונות אותן ציירתי ולמרות זאת הדבר אינו גורע במאומה מיופייה. הכנתי נישה מיוחדת לחפצים בדיוק בכניסה לבית כך שכמעט אף חפץ אינו ממוקם בחלל הדירה. מילת המפתח הייתה הקטנת גירויים. הצלחתי!
 
מסקנות
בסיום תהליך השיפוץ, הבנתי שככל הנראה עליי לשנות את ייעודי המקצועי והלכתי ללמוד אדריכלות פנים בצורה מעמיקה. את הידע המקצועי שצברתי בתחום השיווק והפרסום אני רותם לטובת מיתוג חללים מסחריים, ואת החוויה האישית אני רותם לטובת אנשים עם הפרעות קשב המעוניינים לתכנן את הדירה לרווחתם.
המסקנות שלי הן:
1- האזינו בקשב רב לתחושות של בני זוגכם שסובלים או ניחנים בתופעה הנקראת הפרעת קשב וריכוז.
2- לא תמיד אנו יכולים להגדיר במדויק את המציק לנו. שיתוף פעולה מקל רבות ותורם לאווירה החיובית בבית.
3- הסירו גירויים חיצוניים ככל האפשר .
4 - אם הינכם מתכננים בנייה של בית חדש, חישבו על האפשרות ליצור חדר מעט גדול יותר מהסטנדרט המקובל.
5- נסו לארגן את חללי האכסון, למשל, ארונות בחדר הילד, בחלקו התחתון של החדר וקרוב ככל האפשר לרצפה. כך נוצרת תחושה של חלל גדול יותר. 
6- צבע. בדקו עם איזה צבע אתם חיים בשלום וחשים הכי בנוח. לא תמיד הצבע שנבחר בחנות יהיה תואם ברגע שנצבע את הקיר. מומלץ לעשות מספר נסיונות.
7- דאגו לאור טבעי שיחדור לחללים כמה שיותר.

בתקווה לנוחות מיירבית,
 
פרחי שמואל, אדריכל פנים, טל' 050-3877778 , דוא'ל This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.