התחברותהמטורף מכה שנית - עיצוב ומיתוג בשקל

טוב, אז כפי שהבטחתי לענבל ושאר ההמון עם הקלשונים - פוסט נוסף בסדרה: עוד מהגיגיו של מטורף. והפעם, איך ממתגים חברה וגורמים לה להראות כמו מיליון דולר (למרות שהיא, תכ'לס, שני אנשים וחצי משרד שכור בבת-ים) (ונו אופנס לכל מי שגר בבת-ים).

- אז ממה אני מתחיל?

השלב הראשון במיתוג חברה הוא הלוגו שלה. העיצוב שנקבע כאן הוא הקו המנחה לכל שאר המרצ'נדייז שיבואו אח"כ: האתר, הכרטיס ביקור, וכו' וכו', כולם צריכים למעשה להאדיר ולהעצים את הלוגו; הם, למעשה, עיגול המוצרים הראשונים שסובבים את הלוגו ויחדיו יוצרים את המותג.

- שלב העבודה: איך היצירה קורמת עור וגידים?

ישנם שני אלמנטים בלוגו (לכל היותר) - דפוס וגרפיקה, ואפשר להתחיל מכל אחד מהם. החיבור ביניהם הוא הקריטי להצלחת הלוגו. צורה מגניבה יכולה להשתקף או להתאזן מדפוס הולם ולהיפך. בסופו של דבר גם דפוס הוא חבורת צורות אבסטרקטיות ויש להתייחס אליהן בהתאם. האופן שבו הצורות נשברות, הדרך שבה הגופנים עוצבו מעבר לצורתם הגולמית (מה שמלמדים בכיתה א') היא זאת שקובעת את הסגנון שהם מביאים, ובהתאם לזה נשייך או ניצור את הגרפיקה של הלוגו.


בגדול, אין גרפיקה או פונט מכוערים, יש רק כאלו שלא משתלבים. ולראייה, קבלו דוגמית:


ניקח את השם של האתר הזה, לדוגמא, וננסה להשתמש באותיות כדי ליצור

 
הפונט שהתמשתי בו הוא סטנדרטי ומגיע עם ווינדואז (??), קוראים לו Andalus. סתם בחירה מקרית. מה אפשר לעשות? נוסיף עוד תו באותו רוחב, פחות או יותר, כמו כל אחת מהאותיות ונבנה אותו מחלקיקים יד שניה. חתיכה מה-I, ועוד אחת, ולחבר למרובע (כי ענבל אוהבת מרובעים, כנראה). החלל המשמים דרש משהו ולכן שכפלתי את הקו האמצעי של ה-E לרוחבו של המרובע. עוד הוספתי ושכפלתי את הפלטפורמה הרוחבית הזאת לגובה כך שהיא תחצה את החלל העליון לרבע. למה? ככה. שיהיה. בחלק התחתון הוספתי ביתן קטן שגם מורכב מחתיכות בעובי דומה לפונט, אבל בלי הסריפים (הצ'ופצ'יקים). זה נותן קצת משהו שונה, מיוחד, קטן שם בפנים, איזשהו עניין. את הפונט הקטן התאמתי כשחתכתי מה-Andalus את הסריפים (באופן ידני ומעורר בחילה, יש לציין). בסופו של דבר זה היה שווה:

 הפונט הקטן נראה שונה, פחות חשוב, אבל עדיין הומוגני.גרפיקה. אחת השיטות, כאמור, היא להתייחס לגופנים כאובייקטים אבסטרקטים לכל דבר. תשכחו מה שאתם מכירים... תהפכו את הקנוואס ותסתכלו עליהם הפוך, אם אתם חייבים (כן, זה עובד). חבורה של צורות חסרות בסיס, נכון? אם כן, מה הופך אותם לפונט מעוצב? העובדה שמישהו החליט לחזור על אותו מוטיב סגנוני בכולם. זה הכל. התמדה וחזרה על תבניות זה שם המשחק.

זהו, יש לנו לוגו. שאלות? תודה רבה.

- מה לשלוח ולמה לצפות?

ללקוחות אין בדר"כ יכולת ויזואלית. הם לא מבינים כלום - וגם אם כן הם לא יודעים להסביר מה הם רוצים. לכן, השיטה הכי טובה היא לתת להם מספר דוגמאות קיצוניות ככל האפשר אחת מהשניה על מנת למקד את הסגנון. גם אם יש לכם אופציה מועדפת, יותר טוב לעשות כמה וריאציות על-מנת לעשות רושם שעבדתם יותר. זול, כן, אבל למה לא?

ברגע שכיסיתם את האפשרויות העבודה היא של הלקוח, שיחליט מה הוא רוצה וזהו.

- איך מוצאים השראה כדי לחבר בין העיסוק לבין הלוגו?

זה טריקי. אין כאן נוסחת פלא או אלגוריתם מנצח, השיטה היא ללכת לפי הרגש. ככלל, יותר קל להתחבר לפונטים מאשר לדמיין צורה גרפית מוכנה, ולכן אם אין רעיון שישר עולה בראש או איזשהו כיוון אינטואטיבי עדיף להתחיל לדפדף ברשימת פונטים ולראות איזה מרגיש הולם. ברגע שמצאתם אחד שמרגיש טוב - צרפו לו גרפיקה וסיימתם.

- טיפ לסיום:

עיצוב טוב מתבסס על מינימליזם. לאו דווקא בכמות האלמנטים אלא במורכבות שביניהם: מספיק אלמנט אחד לא קשור כדי לשבור הרמוניה. אל תוסיפו עוד ועוד, ואל תוסיפו סתם. כל אלמנט צריך לשרת מטרה מסויימת או לתמוך באלמנט אחר. את האפקטים תשאירו לסוף.

זה הכל להפעם, מקווה שנהנתם.