התחברותמהי תוכנת SketchUp?


SketchUp הינה תוכנה ליצירת מודלים תלת מימדיים ממוחשבים.

היא מיועדת לעבודה בתלת מימד למרות שניתן ליצור בה גם שרטוטים בדו מימד (כרגע בצורה מוגבלת אך ישנם תוספים המאפשרים עבודה יותר נרחבת).

 

SketchUp נועדה להיות תוכנת תלת מימד מקצועית  אך קלה לעבודה וסקאטצ'אפ- שימוש באור וצל ורקעים שוניםללמידה (למרות שקלות העבודה והתפעול יכולה להטעו ת, היא מדוייקת ומקצועית מאוד).

מדוע כדאי לבחור לעבוד עם SketchUP?

SketchUp נקנתה על ידי Google והעובדה שלתוכנה יש "גב" יציב כל כך הינה יתרון משמעותי:

*מכילה מנוע חיפוש ענק לקומפוננטים

*נפוצה מאוד ברחבי העולם בתור

 

התוכנה הראשונה או השניה במשרדי אדריכלות ועיצוב.

*חינמית (ההורדה והשימוש לא עולים כסף).יש לה גם גרסא בתשלום, פירוט בהמשך המאמר.

*התוכנה מתפתחת כל הזמן, נוספים לה פקודות ויכולות חדשות, רובן בחינם.

*מאגר עצום של ידע באינטרנט: ספרים, קורסים, פורומים, מאמרים , בלוגים ועוד.

*תוכנות רינדור רבות חברו לה והמשתמ שים יש מבחר רב של תוכנות לבחור מהן כאשר מבקשים לרנדר את המודל.

מי משתמש בה?

אדר יכלים, מעצבים, אדריכלי נוף, מהנדסים, מפתחי משחקי

 

מחשב, אנשים פרטיים (ניתן לבנות בה רמקולים או שידה).

כמו כן, היא משמשת רבות לתעשיית הקולנוע כדי לייצר את הסצינות לפני הצילום הממשי או לבניית תפאורה לתיאטרון.

מהן התכונות המובילות שלה?3d-warehouse

*תכנון מודלים בקלות ובפשטות: החל מריהוט, מבנים, סצינות לצילום, פרטים או ערים שלמות. ניתן להתחיל לתכנן אובייקט או חלל מאפס ואת התוצאה להעביר אח"כ לאוטוקאד או לתוכנות

*עיצוב מודלים: ניתן בקלות להכניס ולערוך טקסטורות, רקעים, אובייקטים ולתת תחושה של מודל חי ונושם- תוכנה מצויינת ליצירת הדמיות לפרזנטציות מקצועיות ללימודים או לקוחות.

*מאגר עצום של קומפוננטים בחינם (רכיבים, או בלוקים בשפת אוטוקאד): כגון ריהוט מעוצב, חללים שלמים מעוצבים, מכשירי חשמל, אביזרים לבית, צמחיה, אנשים ועוד ועוד...

*אור שמש וצל אמיתי: ניתן להגדיר את המיקום המדויק של המבנה בעולם, היכן הצפון, מה התאריך הרצוי והשעה וכך לבדוק כיצד אור השמש יאיר את המבנה וכיצד יראו ההצללות.

*ייצוא לקבצי תמונה בחינם.

*יצירת חתכים, עבודה עם שכבות, הכנסת טקסט,מידות, הכנת סרטונים ואופציות מתקדמות נוספות.

*ייבוא וייצוא קבצים מאוטוקאד ( בגרס

לאה בן לוי

א האחרונה שיצאה, האופציה הזו  אפשרית רק בגרסה שהינה בתשלום).

*יצירת משטחים אמורפים המדמים אדמה, הרים. ניתן לייצר מהם גם אובייקטים רכים כמו וילון או שמיכה.

 

*Match Photo- "התאמת תמונה" מאפשרת  לקחת תמונה רגילה שצילמנו ברחוב ולהפוך אותה למבנה יחסית מדוייק . אופציה מוצלחת ביותר כאשר נרצה למדל מבנה שאין לנו את המידות שלו .

*Building maker- מאפשר לקחת מבנה מ  Google Earthולמדל אותו בתלת מימד מתוך התמונה הלווינית שלו. יש לציין כי בישראל הרזולוציות של הלווין לא מזהירות ולכן כך גם תהיה התוצאה.

*ניתן לשלב מודלים ב Google Earth וכך לראות אותם במרחב האמיתי שבו הם נמצאים – אמנם הרזולוציה אינה מדהימה אך היתרון הוא שהלויין כן מעביר את ההרריות של האזור, ולכן בניה של מבנה על אזור של גבעות או הרים תהפוך למדוייקת יותר בעזרת השימוש בלווין.

 

מה ההבדל בין SketchUp ל Pro SketchUp ?

 

SketchUp הינה תוכנה חינמית, אך יש לה גרסא בתשלום שנקראת Pro SketchUp

ישנם 3 פונקציות שמגיעות עם גרסת הפרו, עבורם כדאי לשלם על התוכנה:

  1. ייצוא וייבוא של קבצי אוטוקאד: (קבצי  DXF,  DWG ) מאוד נוח כאשר רוצים להעביר תוכנית בדו מימד מאוטוקאד ורק להרים לה את הקירות ב SketchUp.  ניתן לייצא בחזרה לאוטוקאד חתכים, פריסות, מבטים פרספקטיבים, תוכניות ועוד.
  2. *בגירסת הפרו ניתן לייצא גם לסוגי הקבצים הבאים: PDF, EPS, EPIX, DXF, 3DS, DXF, FBX, OBJ, VRML, XSI
  3. Solid Tools סרגל כלים נוסף שרובו לא נגיש מהגרסא החינמית. סרגל הכלים מאפשר אופציות של חיבור וחיסור אובייקטים (פעולות בוליאניות) אך למעשה מהווה קיצור דרך לפעולות שאפשר לעשות גם בגרסא החינמית.
  4. שתי תוכנות נלוות: Layout   וStyle Builder- : תוכנת הלייאאוט מאפשרת הצגה נוחה של המודל עבור מצגות, עם האופציה להוסיף טקסט, הערות, חיצים ועוד. תוכנת הסטייל בילדר מאפשרת יצירת סגנונות מעוצבים בעיצוב אישי למודל הסופי, למשל: מודל שנראה ששורטט בעיפרון, בעט, בקו רועד וכו'. אך גם הגרסא החינמית מלאה באופציות שניתן להשתמש בהן בחינם .
  5. פלאגין (תוסף לתוכנה) של מצלמות המתאפשר רק בגירסת ה-פרו, שימושי לאלו מתעשיית הקלונוע
  6. תמיכה טכנית דרך מיילים (או טלפון) בחינם . חשוב לציין ששפת ההתקשרות היא באנגלית.

 

לסיכום: אני שילמתי על התוכנה שלי אך ורק כי אני צריכה את האופציה לייצא ולייבא מאוטוקאד. שאר האופציות נחמדות אך זניחות יחסית.

 

*יש לציין כי חוץ משלושת האופציות הנ"ל , יש הבדלים מינורים בין הגרסאות, אך לא משהו עקרוני: שתי התוכנות עובדות באותה רמת דיוק, ומאפשרות שמירה ועבודה עם אותם גדלים של קבצים.

לאה שניאור- פרויקט צור הדסה: סקאטצ'אפ+ וי ריי+ פוטושופ

כמה התוכנה עולה?

במידה ורוצים לקנות את הגרסא  SketchUp Pro, נכון לעכשיו המחיר הוא 495$. ניתן להוריד את גרסא זו לניסיון אך היא תהיה פעילה רק לשמונה שעות (השעון סופר רק כאשר התוכנה פתוחה).

לאחר 8 שעות הגרסא תהפוך להיות בעלת הפונקציות של הגרסא החינמית: אין צורך להסיר ולהתקין שוב.

 

*הערה לאלו שהמחשבה עברה בראשם: לא, אי אפשר להסיר את התוכנה ולהתקין שוב כל 8 שעות.. אלא אם תעשו פירמוט למחשב כל פעם.

 

לסיכום:

אני התחלתי את דרכי התלת מימדית באוטוקאד תלת מימד, עברתי לאוטוקאד אדריכלי וכשיצאה סקאט'צאפ עברתי אליה וסוף סוף נשמתי לרווחה.

אני עובדת איתה מאז כמעט כל יום, במשך כמה שנים ורווה ממנה נחת ותענוג.

לעומת התוכנות האחרות, אני מרגישה שהממשק עובד איתי ולא נגדי והקלות של התכנון, עיצוב, שינויים, הוספת טקסטורות ואובייקטים היא פשוט תענוג: מצד אחד אני מתקתקת עליה פרויקטים ומצד שני, הלקוחות מרוצים מאד.

בנוסף, האפשרות לייצא ולייבא קבצי אוטוקאד גורמת לעבודה להיות מהירה ויעילה ולכן אני ממליצה על ה-פרו לכל מי שעובד עם אוטוקאד או תוכנה אחרת שיודעת לייצא לקבצי DWG.